Промени в ЗДДФЛ и осигурителното законодателство от 1 януари 2024 г.

Промени в ЗДДФЛ

Доходи на чуждестранни физически лица от наем на недвижимо имущество

С изменение от 1 януари 2024 се елиминира съществуващо досега противоречие в две отделни разпоредби в ЗДДФЛ – едната регламентираща облагане на доходите на чуждестранни лица от наем на недвижимо имущество, независимо от местонахождението на имота (в страната или чужбина), ако платецът на наемите е данъчнозадължено по ЗДДФЛ лице, а според другата разпоредба - задължение за данък възниква единствено при отдаване под наем на имоти на територията на България.

Вече на облагане по ЗДДФЛ ще подлежат единствено получените от чуждестранни лица наеми от имоти, разположени на територията на България. Възприетият подход е съобразен с принципа на облагане на чуждестранните лица само за доходи от източници в България, както и възприетите съгласно СИДДО правила за облагане на доходите от недвижими имоти в държавата, в която е разположен имота.


Нови нормативно признати разходи за сделки с финансови активи, вкл. виртуални валути

Въвежда се 10% фиксиран размер на нормативно признати разходи за приспадане при изчислението на облагаемия доход от продажба или замяна на финансови активи. Досега ЗДДФЛ не предвиждаше изрична възможност да се вземат предвид разходите, които лицата извършват във връзка със сделките, вкл. такси, комисиони и др. 

Сделките с виртуални валути се добавят изрично към подлежащите на деклариране сделки с финансови активи за по-ефективно проследяване и анализ от страна на НАП на разпоредителните транзакции с виртуални валути.


Разширен обхват на необлагаемите доходи, за които работодателите предоставят информация на НАП на годишна база 

От 1 януари 2024 г. се въвежда задължение за работодателите  да  предоставят информация за още видове (в сравнение с 2023 г. – първоначално въведени само някои видове) освободени от облагане доходи от трудови правоотношения. Целта е да се проследят евентуални случаи на отклонение от облагане чрез изплащане на част от възнагражденията под формата на необлагаем доход (напр. командировъчни пари), случаи на погрешно третиране на даден доход като необлагаем, както и да се направи по-обективна преценка за реалния доход от трудови правоотношения на физическите лица.

Данните относно необлагаемите доходи за 2024 г. ще се подават в началото на 2025 г. 


Освобождават се от облагане доходите от продажба или замяна на движимо имущество, предадено на лица, които имат право да извършват събиране, транспортиране, оползотворяване или обезвреждане на отпадъци в съответствие със Закона за управление на отпадъците

Преди изменението тези доходи подлежаха на облагане с окончателен данък, а промяната е съобразена със стремежа за постигане на екологичните цели както на местно ниво, така и със съществени промени в екологичната политика на Европейския съюз през последните години.


Ново данъчно облекчение за земеделските стопани 

Регистрираните земеделски стопани ще могат да ползват данъчно облекчение под формата на приспадане от общата сума на годишните данъчни основи по ЗДДФЛ на субсидия или друго подпомагане от Европейския фонд за гарантиране на земеделието и на Европейския фонд за развитие на селските райони, в размер до 100 000 лв. (около 51 130 евро).


Въвежда се нов алтернативен данък за доходи от събиране на диворастящи гъби и плодове

Лицата, извършващи дейности по събиране на диворастящи гъби и плодове ще подлежат на регистрация и издаване на позволение към съответните държавни предприятия по Закона за горите. Държавните предприятия ще са задължени да удържат и внасят на тримесечие алтернативен данък върху доходите им в размер на 30 лв. (около 15 евро) на месец.


Промени в осигурителното законодателство

От 1 януари 2024 г. са валидни увеличени размери на минималната работна заплата, минималният и максималният месечен осигурителен доход, минималното обезщетение за безработица и др.

Самоосигуряващите се лица ще внасят осигурителни вноски върху месечен доход от минимум 933 лв.(около 477 евро) и максимум 3750 лв. (около 1917 евро). Новият максимален месечен осигурителен доход 3750 лв. (3400 лв. за 2023 г.) е валиден и за всички служители, работещи по трудови правоотношения. 
Минималният осигурителен доход съвпада с новата минимална работна заплата, която е увеличена на 933 лв. спрямо 780 лв. за 2023 г.

Кръгът на осигурените лица е разширен с лицата, извършващи дейност по събиране на диворастящи гъби и плодове. Тези лица ще се осигуряват за собствена сметка върху 50% от размера на минималната работна заплата, а осигурителните им вноски ще се плащат чрез държавното предприятие по Закона за горите, към което са регистрирани за извършване на дейността, и което е задължено да удържа и внася алтернативния авансов данък по ЗДДФЛ върху доходите им.

За някои групи икономически дейности е увеличена вноската на работодателя за фонд „Трудова злополука и професионална болест“ (напр. от 0,9% на 1,1% за дейности по производство на тютюневи изделия, както и за складиране на товари и спомагателни дейности в транспорта). 

От 3 на 2 са намалени дните от временната неработоспособност, за които работодателите ще заплащат обезщетение на служителите си. Така напр. ако служителят е в болничен за 5 работни дни, работодателят е длъжен да плати обезщетението за първия и втория ден от временната работоспособност, а останалите три дни се поемат от държавното обществено осигуряване.


Настоящият материал има само информативен характер и не представлява консултация или препоръка. Ако желаете да получите повече информация или съдействие, можете да се свържете с нас чрез формата ни за контакти по-долу.